Местен фокус
Хасково е сред областите с най-ниска осигуреност с лекари в страната, съобщиха от статистиката
44
България
Хасково е сред областите с най-ниска осигуреност с лекари в страната, съобщиха от статистикатаОсигуреността с лекари в областта е 29,9 на 10 000 души от населението при средно 47,3 за страната.Най-висока е осигуреността с лекари в областите, където са съсредоточени медицински университети и университетски болници - Плевен (82,1 на 10 000 души от населението), Пловдив (58,1), София (столица) (57,8) и Варна (52,3), допълват от статистиката.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 23 Юни 2026, 13:06 ч.
Хасково е сред областите с най-ниска осигуреност с лекари в страната към края на 2025 г., съобщиха от Отдел „Статистически изследвания - Хасково“ към Териториално статистическо бюро - Юг. Осигуреността с лекари в областта е 29,9 на 10 000 души от населението при средно 47,3 за страната. По този показател Хасково се нарежда сред четирите области с най-ниска осигуреност, заедно с Кърджали (24,6 на 10 000 души), Разград (29,4) и Ямбол (29,8). Най-висока е осигуреността с лекари в областите, където са съсредоточени медицински университети и университетски болници - Плевен (82,1 на 10 000 души от населението), Пловдив (58,1), София (столица) (57,8) и Варна (52,3), допълват от статистиката. Тенденцията продължава и в изследването за осигуреността с лекари по дентална медицина в област Хасково. Според данните на 10 000 души от населението се падат 9,7 специалисти, при 12,6 средно за страната. В края на миналата година в област Хасково функционират 11 заведения за болнична помощ с общо 1051 легла, сочат данните. Многопрофилните болници са пет в региона и разполагат със 760 легла, което представлява 78,3 процента от легловия фонд в болничната помощ. Заведенията за извънболнична помощ са 70 с общо 55 легла за краткосрочно лечение. Към края на декември 2025 година на основен трудов договор в лечебните и здравните заведения в областта са практикували 616 лекари и 200 лекари по дентална медицина. Професионалистите по здравни грижи и другите медицински специалисти са 1109, от които 751 медицински сестри и 77 акушерки. Данните показват и застаряване на лекарското съсловие в региона. Най-голям е делът на медиците във възрастовата група от 55 до 64 години - 230 души или 37,3 процента от всички лекари. Лекарите на 75 и повече години са 48 души или 7,8 процента, а практикуващите млади медици на възраст до 35 години, са 60, което представлява 9,7 процента. По повод развитието на младите лекари в началото на тази седмица министърът на здравеопазването Катя Ивкова коментира по време на работна среща с представители на Инициативния комитет „Бъдеще за България“, че ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Мобилна автоматична станция не установи превишения на основните атмосферни замърсители в Разград
|
|
|
Повече дела за наркотични престъпления и спад на възрастта на хората, замесени в подобни деяния, отчетоха в Русе
|
|
|
Задържан е в Лом шофьор с 1,50 промила, автомобилът е иззет
|
|
|
Бургаското пристанище "Сарафово" получи нов мандат от програмата "Син флаг"
|
|
|
Районната и Окръжната прокуратура във Варна работят по общо шест досъдебни производства, свързани със строителството в Баба Алино
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Възможностите за подобряване на парламентарния диалог обсъдиха на среща в София председателите на парламентите на България и на Република Северна Македония
|
|
|
Шумен ще отбележи Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици с информационна кампания
|
|
|
Новоремонтираната Гребна база във Видин беше официално открита
|
|
|
Пътен инцидент, при който мъж пострада тежко, затвори пътя Троян – Ловеч в района на село Казачево, въведен е обходен маршрут
|
|
|
Правителството, синдикатите и бизнесът не се разбраха за осигуровките на държавните служители
|
|
Радиопрограми



Тикер
44
ЗАПАЗИ
Мобилна автоматична станция не установи превишения на основните замърсители в Разград. Измерванията на качеството на атмосферния въздух в града са извършени в периода от 1 до 15 юн ...